FUAT BALKAN Eskrimdeki başarısıyla spor tarihine adını yazdıran"O  başarılı bir eskrimci ve eskrim hocası Fuat Balkan aynı zamanda Türkiye'nin ilk komitacısıdır .Cephe’den Meclis’e girenlere verilen yeşil-kırmızı kurdeleli İstiklal Madalyası sahibidir."

1887 yılında İstanbul'da doğdu. İlk ve ortaöğrenimden sonra 13 Ekim 1906' da Edirne Lisesi'nde beden eğitimi öğretmenliği yaptı. 22 Kasım 1909' da Tıp Fakültesi'nde dahiliye subaylığı yaptı.

15 Ağustos 1915 ile 23 Ağustos 1923 yılları arasında Kurtuluş Savaşı' na katıldı.

Altıncı ve yedinci dönemlerde Edirne , sekizinci dönemde Kocaeli Milletvekili seçildi.

Fuat Balkan; Türk asker ve Kurtuluş Savaşı döneminde komitacıdır. Beşiktaş Jimnastik Kulübü'nün 1 numaralı üyesi ve başkanıdır.

Osmanlı Ordusu'nun bir subayı olarak Birinci Dünya Savaşı’nda, Batı Trakya’da Bulgar komitacıları ile Sırp ve Yunanlılara karşı mücadele etti. 1908-1923 yılları arasında aralıksız olarak, önemli ve gizli görevlerde bulunmuş, Batı Trakya’da, Yunanlıların Anadolu’ya sevk edecekleri kuvvetleri Rumeli’de oyalamakla görevlendirilmiştir. Lozan Antlaşması’ndan sonra Mareşal Fevzi Çakmak, kendisine takdirname göndermiş ve “sonsuz hizmetleri” için kendisine teşekkür etmiştir. Üç dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde milletvekilliği yapan Fuat Balkan, Cephe’den Meclis’e girenlere verilen yeşil-kırmızı kurdeleli İstiklal Madalyası sahibidir.

Fuat Balkan , üç kez Beşiktaş Jimnastik Kulübü Başkanlığı'nda bulundu. BJK'nin "1" nolu kurucu üyesidir.

Fuat Balkan , Türkiye'nin ilk komitacısıdır . 1908-1923 yıllarında çok önemli gizli görevlerde bulunmuş.

Osmanlı İmparatorluğu zamanında Mekadonya 'da komitacılık yapmış, Kurtuluş Savaşı sırasında gizlice Yunanistan topraklarına girmiştir.

Fuat Balkan'ın komitacılık örgütünün amacı neydi?

Batı Trakya' da ezilen Türk halkını korumak ve Yunanlıları yıldırmak ...

Komitacılık, bazılarının sandığı gibi soygunculuk, çapulculuk değildir. Aksine, vatanseverliğin en müfritine komitacılık denir. Ve komitacı, vatan davası karşısında her şeyini, hatta canını bile feda eden, gözünü budaktan sakınmayan adamdır! Memleket ve milleti için, gerekirse, acımadan yakar, yıkar, öldrür!...Biz de, gerektikçe, böyle hareket ettilk!... Diyen Fuat Balkan, Türkiye"nin bir numaralı komitacısıdır. 1908-1923 yılları arasında aralıksız olarak, en önemli ve gizli görevlerde bulunmuş, imparatorluk zamanında Makedonya"da komitacılık yapmış, daha sonra Büyük Millet Meclisi tarafından Yunanistan içlerine sokulmuştur. Fuat Balkan"ın buradaki görevi, Anadolu"ya geçmeye hazırlanan Yunan kuvvetlerini Yunanistan"da karışıklık çıkararak alıkoymaktı. Bunun için kendisine sınırsız yetkiler verilmişti...

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 8. Döneminde Bütçe Komisyonunda BEDEN TERBİYESİ bütçesinin müzakeresi sırasında; Kocaeli Milletvekili (Eskrim Federasyonu ve BJK eski Başkanlarından) Sayın Fuat BALKAN söz alarak ATATÜRK'ümüzün TÜRK SPORCULARI hakkındaki TARİHE MALOLAN şu sözlerini nakletmiş:

 (Mustafa Kemal, Yıldırım Orduları Grup Komutanlığına gitmeden önce, Beşiktaş'ta Akaretlerde ki evinin arka kapısından BEŞİKTAŞ JİMNASTİK KULÜBÜ'nün bahçesine çıkar futbol antremanlarını ve diğer branşlardaki egzersizleri seyrederdi. Yine böyle bir günde, çalışmaları yöneten Ahmet FETKERİ ile Fuat BALKAN'ı yanına çağırarak şu konuşmayı yapmıştır.)

EFENDİLER, SİZLERİN VE SPORCULARIMIZIN CİDDİ ÇALIŞMALARINI, ÇEVİKLİK VE MAHARETLERİNİ UZUN ZAMANDAN BERİ BÜYÜK BİR ZEVKLE, AYRICA DİKKATLE İZLİYORUM. SPORDAN  YOKSUN OLAN BİR GENÇLİK, NASIL Kİ VATAN MÜDAFASI SIRASINDA ETKİLİ OLAMIYORSA, İNSAN DENEN VARLIĞIN KAFA YAPISIDA NE DERECE TEKAMÜL EDERSE ETSİN, BEDENİ İNKİŞAF NOKSAN VE YETERSİZ OLURSA O VÜCUT KAFAYI İLERİYE GÖTÜREMEZ, TAŞIYAMAZ.

 BU GÜN BÜNYENİZDE TOPLAYIP, MİLLİ METODLARLA YETİŞTİRMEĞE ÇALIŞTIĞINIZ BU GENÇLER TAM ANLAMDA BEDENEN VE FİKREN GELİŞTİRİLDİKLERİ ZAMAN VATAN MÜDAFASINDA, İLMİ SAHALARDA OLDUĞU GİBİ SPOR ALANLARINDA DA AVRUPALI HASIMLARINA " TÜRKÜN ÖLMEZ GÜCÜNÜ" İSPAT EDECEKLERDİR.

SİZİ CANDAN KUTLAR, BAŞARILARINIZI HER ZAMAN DUYMAK İSTERİM.

 ATATÜRK'ümüzün bu direktifleri 1949 Bütçe Komisyonu tutanağına geçirilmiştir.

                                 SAYGI,MİNNET VE ŞÜKRANLA ANIYORUZ.


 

SAVAŞÇI AMA ESTETİK İKİ RUHTAN ÇIKAN ÇEKİŞMELİ BİR MÜCADELE...GEÇMİŞİN KAHRAMAN ŞOVALYELERİNDEN GÜNÜMÜZ KENT ESKRİMCİLERİNE KALMIŞ BİR MİRAS,HÜZNÜN VE HEYECANIN,GÜCÜN VE ONURUN SPORU,E S K R İ M. . .

 

8 Yaş üstü herkesi aramıza bekliyoruz.

Ömer KILIÇ

Eskrim Milli Takım Antrenörü

irtibat :0505 251 78 55

          0533 360 13 82

 

 


 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !